Apple Web Geliştirici Hesabı Nasıl Açılır?

Tarayıcınıza “Apple Developer Account” yazarak ya da https://developer.apple.com/programs/ bağlantısına tıklayarak Apple Geliştirici Hesap Açma sitesine girin. Sağ üstte kayıt anlamına gelen “Enroll” butonuna tıklayın.

 Açılan sayfada bireysel veya kuruluş olarak kayıt olmanıza özel bilgilendirmeler yer alacaktır (Dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz). Sayfanın en alt kısmında “Start Your Enrollment” butonuna tıklayın ve kayıt işlemlerinize başlayın.

Sonraki ekranda size Apple ID (Apple Kimliği) ve şifre bilgileriniz sorulacak çünkü Apple Geliştirici Hesabı yaratmak için bir Apple ID’nizin olması lazım.

Apple ID yaratmak için ekrandaki Apple Kimliğiniz yok mu? Şimdi oluşturun butonuna tıklayın.

Bu alanda sizden isim, soy isim, doğum tarihi ve e-posta gibi kişisel bilgileriniz istenir.

Apple ID kısmına, asla kapanmayacak bir e-posta adresi yazmalısınız çünkü bundan sonraki adımlarda sizinle tüm iletişim, bu e-posta üzerinden sağlanacak. Sizden istenilen bilgilerinizi de doldurduktan sonra Devam butonuna tıklayın. 

Sonrasında ise Apple e-posta adresinize bir doğrulama kodu gönderecek ve karşınıza gelen yeni ekranda, bu kodu kullanarak e-posta adresinizi doğrulamanız istenecek. Gelen kodu ilgili alanlara yazdıktan sonra Devam butonu aktif hale gelecek, tıklayarak ilerleyin.

Bir sonraki adımda da, karşınıza çıkan Apple Geliştirici Sözleşmesi’ni onaylamanız gerekiyor. Sözleşmeyi okuduktan sonra 1. kutucuğu işaretleyerek Submit‘e tıklayın. Eğer Apple Geliştiricileri’ne yönelik son haberleri almak istiyorsanız 2. kutucuğu da işaretleyebilirsiniz. Fakat bu seçenek, isteğe bağlı; o yüzden bu kutucuğu işaretlemeden de bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Submit butonuna tıkladığınızda Apple ID’niz oluşturulmuş oluyor. Böylece Developer hesabı açmaya devam edebileceksiniz. Developer hesabı açarken, oluşturduğunuz Apple ID’nizin iki faktörlü doğrulamaya sahip olması gerekiyor.Halihazırda iki faktörlü doğrulamaya sahipseniz ya da etkinleştirdiyseniz sırada hesap türünü belirlemek var. https://developer.apple.com/enroll/ adresine giderek Apple ID’niz ile giriş yapın.Kullanacağınız hesap tipini Individual seçtikten sonra Continue butonuna tıklayın.

Ödeme ekranına gelmeden önce Apple sözleşmesini kabul etmeniz istenecek. Kutucuğu işaretleyerek sözleşmeyi kabul ettiğinizi ve yasal reşitlik sınırının altında olmadığınızı onaylamış olacaksınız. Daha sonra Continue butonuna tıklayın.

Bir sonraki adımda, Apple Geliştirici Programı’na üye olmak için ödemeniz gereken yıllık tutar ve kayıt numarasını içeren bir ekranla karşılaşıyorsunuz. Karşınıza çıkan bilgileri doğruladıktan sonra Purchase butonuna tıklayın.

Bu adımda güvenlik amacıyla tekrar kullanıcı adı ve şifreniz sorulabilir. Bilgilerinizi girip devam ettikten sonra ödeme bilgilerinin istendiği ekranla karşılaşacaksınız. Ekranda yer alan fatura adresi ve kredi kartı bilgilerini doldurduktan sonra Siparişinizi Gözden Geçirin butonuna tıklayın.

Son aşamada her şeyi kontrol ettikten sonra onay kutucuğunu işaretleyip Şimdi Sipariş Ver butonuna tıkladığınızda ödemeyi gerçekleştirmiş olacaksınız. Hesabınız böylece onaylanmayı bekleyecek.

Onay sürecinde bazı bilgileri doğrulamak için Apple, sizden kimi belgeleri fakslamanızı isteyebilir. Eğer sunduğunuz bilgi ve belgelerde herhangi bir sorun yoksa hesabınız açılır ve üyelik onayınız size e-posta yoluyla iletilir.